Європейський досвід сприяє законодавчим реформам в Україні

Українські учасники програми в Нідерландах біля офісу приймаючої організації Ecorys

Проект «Навчальні програми професійного зростання» дає можливість українським фахівцям перейняти кращий досвід від американських та європейських колег та використати його в Україні. Понад 190 фахівців пройшли навчання в США, Польщі, Нідерландах, Чехії та інших європейських країнах і тепер готові поділитися міжнародним досвідом зі своїми колегами.

“Обмін ідеями між українськими та європейськими експертами під час програми є надзвичайно цінним набутком“.

Сергій Третьяков, консультант-помічник народного депутата Верховної Ради України

Інтеграція України в Європейський Союз вимагає реформування малоефективних, застарілих і громіздких законодавчих і регуляторних систем. Уряд України поставив за мету гармонізувати українську законодавчу і нормативну базу відповідно до європейських стандартів. Випускники програм проекту «Навчальні програми професійного зростання» також долучилися до змін національного правового поля, зокрема, щодо питань фінансування політичних процесів та адміністрування малого бізнесу.

В лютому 2015 року 10 українських фахівців, зокрема журналісти-розслідувачі, аналітики, правники навчалися у Чехії за програмою “Моніторинг фінансування політичних процесів для забезпечення їх прозорості та просування реформ”. Досягнення чеського громадянського суспільства і засобів масової інформації надихнули українських журналістів і експертів підготувати серію публікацій та аналітичних звітів для українських ЗМІ. Європейські інструменти, методи і підходи для моніторингу політичних кампаній, застосовані в українських реаліях, врешті сприяли прийняттю у жовтні 2015 року Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції», що дає українським політсилам реальну незалежність від впливу олігархів і зменшує політичну корупцію. “Програмні презентації у Празі допомогли мені створити телевізійний ролик про відсутність фінансової звітності українських кандидатів у депутати”,- зауважив Сергій Андрушко, незалежний журналіст-розслідувач Першого Національного телеканалу.

Сергій Третьяков і Дмитро Ляпін, експерти з регуляторної політики, у травні 2015 році брали участь у навчальній програмі «Методики зменшення адміністративного тиску на мікро-, малий та середній бізнес», яка проходила в Нідерландах. Після повернення в Україну вони розробили інструменти для аналізу впливу нових регуляторних актів на сектор малого та середнього бізнесу. Сергій Третьяков як консультант-помічник депутата Верховної Ради України розробив чотири законопроекти про інструменти оцінки ефективності. Один із пропонованих законів – про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» – прийнятий Верховною Радою 25 листопада 2015 року, і містить моделі для кількісної оцінки регуляторного впливу на сектори мікро-, малого та середнього бізнесу. Дмитро Ляпін у співпраці з експертами Державної регуляторної служби Украї́ни розробили українську версію нової європейської методики для тестування мікро, малого та середнього бізнесу, що має назву М-Test (тест малого бізнесу). Цей інструмент вимірює адміністративне навантаження нормативно-правових актів на суб’єкти малого підприємництва. Поряд з цим, розроблено проект відповідної постанови Кабінету Міністрів, для введення в дію M-тесту в Україні. Аналіз та обгрунтовані розрахунки, проведені за допомогою методології М-Tест дозволили Верховній Раді України скасувати декілька обов’язкових регуляторних норм для підприємств малого бізнесу, річний дохід якого не перевищує 1 млн. гривень.

“Програмні презентації у Празі допомогли мені створити телевізійний ролик про відсутність фінансової звітності українських кандидатів у депутати“.

Сергій Андрушко, незалежний журналіст-розслідувач Першого національного телеканалу